BIM

BIM, z angielskiego Building Information Modeling czyli Budowanie Informacji o Modelu to wirtualny, trójwymiarowy projekt budynku, który zawiera komplet informacji niezbędnych do wzniesienia obiektu.

Korzyści dla projektantów:


Architekci, konstruktorzy i instalatorzy mogą tworzyć projekt wspólnie na jednym trójwymiarowym pliku, co znacząco usprawnia projektowanie skomplikowanych budynków. Wczesna integracja branż i przeprowadzanie analiz, czy automatyczne wykrywanie kolizji umożliwia dostarczenie lepszej jakości dokumentacji technicznej i skraca czas koordynacji podkładów branżowych. Określenie funkcji oraz geolokalizacji pomaga w integracji plików oraz późniejszym przeprowadzeniu symulacji. Zaawansowane opcje wariantowania projektu dodatkowo pozwalają na większą swobodę projektowania.

Korzyści dla generalnych wykonawców:

Technologia BIM pomaga kontrolować przebieg i koszty inwestycji oraz umożliwia etapowanie inwestycji. Praca w trójwymiarowym środowisku dostarcza informacji, które pozwalają uniknąć kosztownych modyfikacji wynikających ze zbyt późno wykrytych kolizji. Wykorzystywanie technologii Budowania Informacji o Modelu ułatwia prefabrykowanie i dokładne przedmiarowanie elementów projektu, co z kolei jest niezbędne na etapie wystawiania ofert przetargowych oraz przygotowywania budowy.

Korzyści dla Inwestorów:

Inwestorzy są grupą odbiorców, która najbardziej korzysta na zastosowaniu rozwiązań BIM. Nowa technologia pozwala sporządzić warianty projektu i analizy, które mogą okazać się pomocne w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Warto zwrócić uwagę na to, że rozwiązania Autodesk pozwalają zasymulować przybliżone koszty budowy i koszty utrzymania obiektu. Dodatkowo posiadanie modelu realizacyjnego wykonanego w BIM’ie daje swobodę zarządzania obiektem po zakończonej budowie.

Model stworzony dzięki technologii BIM to nie tylko dokumentacja techniczna. Taki model umożliwia przeprowadzenie zaawansowanych analiz już na wczesnym etapie projektowania:

  • Analiza obciążeń konstrukcyjnych i warunków brzegowych
  • Analiza nasłonecznienia/oświetlenia
  • Analiza energetyczna
  • Analiza spadku ciśnień w kanałach
  • Analiza przepływu powietrza w budynku
  • Analiza kolizji
  • Obciążenia ogrzewania i chłodzenia

 


PARTNERZY
Copyright © CADVISION 2022 | Wszelkie prawa zastrzeżone
Script logo
Skontaktuj się z nami
668 244 518